Šimanovački Metalac slavio je u odloženom meču 2. kola u zemunskom „Pinkiju“ protiv Žapca 13:3 (4382:4194).
Posebno raspoloženi za igru u pobedničkoj ekipi bili su Danko i Đuro Perić.
Već na pola susreta bilo je jasno da će bodovi pripasti gostima: prednost od 6:0 i „višak“ od 184 pina bili su odlučujući.
Na snimku:
- Ubedljiva pobeda Metalca
Slike i tekst poslao:
Ž. Radivojević
UDRUŽENJE SRBA IZ HRVATSKE, SKD "ZORA" KNIN - BEOGRAD, ZAVIČAJNI KLUB KNINSKA KRAJINA - BEOGRAD, UDRUŽENJE SRBA IZ HRVATSKE "NIKOLA TESLA" - KRAGUJEVAC i ove godine organizovali su 17(30) KRAJIŠKI LIKOVNI SALON.
Izložba je otvorena u Železničkom muzeju Beograd i trajaće od 13. do 28 oktobra 2016. godine, a u Narodnoj biblioteci VUK KARADŽIĆ Kragujevac od 1. do 15.novembra 2016. godine.
Na izložbi je učestvovalo preko sto izlagača, a dobitnik nagrade za najbolje likovno djelo za 2016. godinu je VUJNOVIĆ MIHAELA za rad "Prići bliže".
Na izložbi je učestvovao i Mirko Rusić (naše gore list) sa radom "Mlinovi na Krki".
Slike preuzete sa interneta (autor: Marko Bursać)
"Preživeli smo "Oluju" 11 dana na traktoru, tri godine bili podstanari na Avali i u Velikom Mokrom Lugu, radili najteže poslove da bismo se radovali rođendanu svakog od šestoro unuka i devetoro praunučića, odzvanjalo je u glasu Milke (83) i Branka (81) Bursaća, verovatno najponosnijih supružnika u Srbiji, čija najuža porodica broji čak 19 članova...."
Izvor: www.blic.rs
U vojnoj akciji „Oluja“ koja je počela 4.avgusta 1995.godine na području Republike srpske Krajine (RSK)
ubijeno je ili nestalo oko 1900 Srba, a protjerano oko 230 000.
U Busijama kod Batajnice,nastanjene sa oko 5000 stanovnika prognanih iz RSK i RS, u četvrtak
4.8.2016. je obilježen Dan sjećanja na stradanja i progon Srba iz bivše RSK.
Parastos za sve stradale služio je srpski patrijarh Irinej, a okupljenima su se potom obratili premijer Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
U petak, 5.8.2016. parastosom u crkvi svetog Marka i polaganjem vjenaca na spomenik žrtvama
stradalim u ratovima u bivšoj Jugoslaviji od 1991. do 2000.godine obilježen je Dan sjećanja na stradanja i
progone Srba tokom hrvatske vojne operacije „Oluja“.
Ovom prilikom se sa tugom i pijetitetom sjećamo na naše drage Plavanjce stradale u ratu od 1991.do
„Oluje“, ubijene tokom i nakon operacije „Oluja“. Za ove zločine nažalost nitko u R Hrvatskoj do sada nije
odgovarao.
"U Beogradu preminuo jedan od poslednja četiri narodna heroja Jugoslavije. Prepričavali su se njegovi podvizi u borbi sa ustašama, posle i sa četnicima..."
Pročitajte tekstKratko obavještenje na sajtu Pravnog fakulteta, i u jednim dnevnim novinama: „U sredu, 6. jula 2016. godine u 18.00 časova, sala za sednice, Đuro Đurić braniće doktorsku disertaciju, pod naslovom: 'Sanaciona reorganizacija društava kapitala u stečaju – uporedna studija nemačkog, francuskog i srpskog prava' “, dovelo je u salu Dekanata više od 50 ljudi.
Đurić je disertaciju odbranio pred komisijom: prof. dr Mirko Vasiljević, prof. dr Vuk Radović sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i prof. dr Vladimir Čolović, viši naučni savjetnik, Institut za uporedno pravo iz Beograda.
Đurić je objavio više radova u prestižnim stručnim i naučnim časopisima u zemlji i inostranstvu.
Dr Đuro Đurić radi u Komori javnih izvršitelja u Beogradu. Radio je kao istraživač-saradnik i rukovodilac Centra za izdavačku djelatnost Instituta ekonomskih nauka u Beogradu a os 2008. do 2010. na Beogradskoj bankarskoj akademiji – Fakultetu za bankarstvo, osiguranje i finansije Univerziteta Union u Beogradu. Završio je master studije Privatnog prava na Univerzitetu Monteskje u Bordu, u Francuskoj, na smjeru poslovno pravo. Diplomirao je na Pravnom fakultetuUniverziteta u Beogradu, pravosudni smjer. Osnovnu školu završio je u Batajnici, a gimnaziju u Zemunu. Od 2005. do 2008. radio je u Drugom opštinskom sudu u Beogradu, kao sudijski pripravnik, gdje je obavio pravosudnu praksu.
Đurić se zavičajnom istorijom bavi iz hobija, pri čemu dokumente istražuje u istorijskimarhivima širom Evrope. Rad o Plavnu i Kninskoj Krajini u Morejskom ratu, objavio je u godišnjaku Kninska Krajina br. 5 (2014). O tome je održao predavanja u zemunu (Biblioteka „Sveti Sava“) i u Bratskoj kući kod crkve Svetođ Đurđa u Plavnu, u organizaciji Zavičajnog društva „Plavno“.
Tekst i slike poslao: Vladimir Bursać
Pročitajte tekst i pogledajte slikeSlike poslao: Milorad S. Kuraica
Pogledajte slikeDragi Bursaći,
Obaveštavamo Vas da će se 17. Sabor Bursaća održati u subotu, 25. juna 2016.godine, sa početkom u 12.00 časova, u restoranu ''ALEKSANDER'', Irig, Rivički put bb (062 519661, 0654630008 )
PROGRAM:
12:00 – 13:00 Doček gostiju, tradicionalna dobrodošlica: članovi UO
13:30 – 13:35 Otvaranje Sabora i pozdrav učesnicima Sabora: Branislav Bursać
13:35 – 13:45 Izveštaj o radu Sabora: Vladimir Bursać
14:00 – 16:00 Ručak
16.00 – 16:30 Predavanje ''Stanovništvo Plavna u Dalmaciji sredinom 19.veka - izvor
matične knjige 1845-1859.godine'' Vladimir N. Bursać
Predavanje ''Doseljavanje Bursaća u Irig'' Vladimir N. Bursać
Molimo Vas da o Saboru obavestite sve Bursaće koje znate. Potvrdite dolazak pozivom ili porukom na: 060/5450316 (Vladimir) 063/8358609 (Branislav Irig)
Četvrti sabor bratstva Kura/j/ica održaće se 25. juna 2016., s početkom u 15 časova, u Zemun Polju, restoran 'Velebit', Novosadski auto-put bb
Pogledajte plakatVladimir Bursać iz Batajnice, jedan je od najpoznatijih hendlera u Srbiji, a u ovom poslu je jedan od pionira kod nas. Njegova izlaganja videli su ljubitelji pasa širom evropskog kontinenta. Handlingom pasa poceo je da se bavi pre 7 godina, kada ga je, dok je izvodio svog psa, zapazila grupa odgajivača i predložila mu angažman. Vladimir je prihvatio, i nije prošlo mnogo vremena do momenta kada je postao hendler profesionalac. Rezultati na nacionalnim i međunarodnim izložbama pasa učinili su Vladimira jednim od najtraženijih hendlera u regionu, a sve češće je viđen u ringovima Francuske, Poljske, Finske, Grčke, Švajcarske… Vladimir na stotinama izložbi prezentuje pse iz svih deset FCI grupa.
PročitajtePeti turnir Dalmatinaca u balotanju održaće se u Bačkoj topoli, 14.5.2016.
Više informacija na: 063/7899215 i 065/2012474.
"Sijelo o Jovanu Raduloviću" održaće se u Subotici, 12.5.2016., u konobi Tinel, ulica Huga Badalića 14, s početkom u 19 časova.
Besjede:
Jovanka Savić-Vukanović, književni kritičar
Prof. dr Dušan Ivanić
Dr. Marko Nedić, kniževnik
Radomir Putnik, književnik - dramaturg
"Poštovani,
Danas sam saznao za Vaš prijedlog da 10. april bude Dositejev dan. NEPRIHVATLjIVO da dan osnivanja Nezavisne države Hrvatske bude Dositejev dan. Ovim se vređaju mnogi Srbi zapadno od Drine, posebno žrtve Jasenovca, Jadovna...
Isto tako, Dositeju je naša Dalmacija kolijevka njegova književnog rada u koju je stigao 15. aprila 1761. godine, a u moje rodno Plavno pored Knina 1769. godine,m gdje je napisao Jižicu ili Drugu Bukvicu.
Ukoliko 10. april proglasite za Dositejev dan - najumniji Srbin 18. vijeka, biće velika bruka, sramota i istorijska ljaga na svijetlo i besmrtno ime Dositeja Obradovića. Naravna stvar, ni savremenici, a niti pokoljenja neće Vam oprostiti.
Radujući se promjeni Vaše namjere, upućujem izraze visokog poštovanja!
Subotica, 12. april ljeta Gospodnjeg 2016.
Mr Milorad S. Kuraica, selo Plavno pored Knina, sada silom prilika u Subotici"
"Devetog aprila, održano je 3. Zavičajno veče Dalmatinaca - Kuridžin dan u restoranu "Bačvanka".
Druženje Dalmatinaca, ali i drugih dobrih i dobronamjernih ljudi proteklo je u najboljem redu..."
O Jovanu Raškoviću je govorio Matija Bećković.
Na promociji knjige “Jovan Rašković u vremenu i sećanju” nadahnutu besjedu je održao njegov prijatelj pjesnik Matija Bećković.
Bećković je u prepunoj Svečanoj cali Vukove zadužbine u Beogradu istakao da je Rašković bio naučnik, narodni tribun i političar, i da je ostao “nesmenjeni lider srpskog naroda u Krajini”. Bećković smatra da “otkad je srpskih vođa, od Jovana Raškovića nije bilo miroljubivijega”. Jovanova kćerka Sanda Rašković-Ivić je podsjetila da je njen otac bio izuzetno ugledan i cijenjen neuropsihijatar koga su zvali da se preseli u univerzitetske centre u inostranstvu, ali on je ostao u Šibeniku.
Odatle je u ljeto 1991. protjeran poslije peticije koju je pod uticajem HDZ potpisalo nekoliko hiljada Šibenčana.
Predsjednik Upravnog odora Srbske čitaonice „Dr Jovan Rašković“, Zdravko Jokić opisao je Raškovićevu kratku političku putanju, ističući da je Rašković kada je uvidio da se Srbima u Hrvatskoj uskraćuju politička prava osnovao Srpsku demokratsku stranku, napisao njen, i danas aktuelan, program.
Među osnivačima stranke bili su Jovan Opačić i Branko Perić. Osnivačkom skupu SDS 17. februara 1990, prisustvovalo je više Plavanjaca, a jedan od gostiju i govornik bio je dr Petar Opačić.
Priređivač Danko Perić, naveo je da knjigu čine hronologija života i političkog djelovanja akademika Raškovića i njegova autobiografija, kao i sjećanja savremenika.
Sjećanja savremenika čine 11 priloga, a autori su poznati srpski neuropsihijatri i Raškovićevi politički saradnici, među kojima je najviše Krajišnika.
Knjiga "Jovan Rašković u vremenu i sećanju", prvo izdanje Srbske čitaonice "Dr Jovan Rašković", može se kupiti u prostorijama Čitaonice, Beograd, Ulica Zmaja od Noćaja 12, stan broj 2, ili poručiti preko telefona 011 3281793.
Cijena: 500 dinara.
"Sudsko je vijeće utvrdilo da su zločine počinili pripadnici ATJ Lučko i oslobodilo je optuženike što je još jedan udarac za porodice civila ubijenih u tijeku i nakon VRA Oluja..."
Pročitajte ceo tekstPonovljeno suđenje dvojici bivših pripadnika hrvatske specijalne policije za ratne zločine u plavanjskom zaseoku Grubori posle akcije "Oluja" 1995, počelo je juče u zagrebačkom Županijskom sudu ispitivanjem prvih svedoka.
Optuženi bivši pripadnici antiterorističke jedinice Lučko, Franjo Drljo i Božo Krajina ponovo su odbacili optužbe za ubistvo šestoro starijih civila srpske nacionalnosti u Gruborima 25. avgusta 1995, objavljeno je na sajtu RTS-a..
Suđenje se ponavlja pošto je Vrhovni sud prihvatio žalbu na oslobađajuću presudu zagrebačkog suda iz juna 2014. godine, a novo suđenje vodi sudija Ivan Turudić. Prvi svedok na ponovljenom suđenju, bivši pripadnik antiterorističke jedinice Neven Juričić, izjavio je kao i u prvom postupku da je Drljo pred pripadnicima jedinice i generalom Mladenom Markačem, koji je "ljutito reagovao" zbog počinjenog zločina, rekao: "Ja sam to učinio i ko mi šta može". On je ispričao da je prošao kroz selo i video dva mrtva tela.
U prvom postupku, Drljo i Krajina oslobođeni su optužbe za ubistvo šestoro starijih civila srpske nacionalnosti u Gruborima. Suđenje je trajalo više od dve i po godine, a tokom postupka je ispitano oko 70 svedoka, među kojima i generali Mladen Markač i Ivan Čermak, koji su u Hagu oslobođeni krivice za ratne zločine tokom i posle akcije "Oluja". Optužnica tereti Drlju za neposredno počinjenje zločina kao i za nesprečavanje podređenih u ubijanju civila i paljenju njihovih kuća, a Krajinu po komandnoj odgovornost.
U slučaju Grubori bio je optužen i Igor Beneta, čije je telo 2011. pronađeno obešeno u šumi na području zadarske županije, a u delu javnosti se nagađalo da je ubijen, iako je unutrašnjom kontrolom policija utvrdila da je reč u samoubistvu. Sumnju da je ubijen javno je izrekao i jedan od bivših zapovednika specijalne policije Željko Sačić koji je u odvojenom postupku po komandnoj odgovornosti takođe bio osumnjičen za zločin u Gruborima.
Optužnica za zločin u Gruborima podignuta je krajem 2010. godine i tereti bivše specijalce da su 25. avgusta 1995. ubili šestoro starijih srpskih civila, u vreme kada je grupa specijalaca osiguravala put tzv. „Voza slobode“ kojim je nakon "Oluje" u Split išao hrvatski državni vrh na čelu s tadašnjim predsednikom Franjom Tuđmanom.
Održan je Svetosavski skup.
Svetosavski susret Plavanjaca je održan u Batajnici, 30. januara. U crkvi Svetog arhangela Gavrila je služena liturgija i parastos svim poginulim i umrlim Plavanjcima. Služilo je sveštenstvo ovog hrama a pojao je Crkveni hor „Andrija Prvozvani“ iz Batajnice.
Plavanjski svetostavki skup, kojem je prisustvovalo oko 100 ljudi, nastavljen je u parohijskom domu lomljenjem slavskog kolača.
Održan je i prigodan program i omaž nedavno preminulom istoričaru dr Petru Opačiću.
Vladimir Bursać, istoričar iz Zrenjanina je, uz prigodnu projekciju, govorio je o demografskim podacima Plavna i Radljevca sredinom 19. vijeka, na osnovu podataka iz, inače malog broja, sačuvanih matičnih knjiga plavanjske parohije.
Zahvaljujemo se Savi Alfireviću i grupi Plavanjaca na trpezi ljubavi, Bosiljki Perić Batak na pjesmi i Mili Šapiću na slikama
Svetosavsko druženje Plavanjaca biće održano u subotu 30. januara 2016.godine sa početkom u 14.00 časova.
Najprije će u crkvi svetog arhangela Gavrila (u centru Batajnica) biti održana liturgija i pomen svim poginulim i umrlim Plavanjcima u poslednjim decenijama.
Nakon toga u parohijskom domu biće održan prigodni program i trpeza ljubavi.
Selo Plavno smješteno je u prekrasnoj dolini, samo 18 kilometara od Knina.
Nekada je u tu živjelo preko 2000 ljudi, a danas, prema zadnjem popisu, u Plavnu ih ima svega 260.
Zavičajno društvo Plavno je osnovano 8. januara 2005. godine u Batajnici, Srbiji.
Želja nam je da sačuvamo uspomene na selo Plavno od zaborava i akcijama pomognemo Plavnu koliko je to moguće. Sakupljanjem priloga Plavanjaca i drugih dobronamernih ljudi, obnovljen je krov crkve Svetog Đurđa u selu Plavnu 2012., a 2015. je finansirana i obnova ograde oko groblja.