Osnovano je 8. januara 2005. godine u Batajnici, Vojvođanskih brigada 111. Za predsjednika društva tada je izabran Stevan Đurić. Sada tu dužnost vrši Danko Perić.
Prvo okupljanje Plavanjaca organizovano je, po Svetom Savi, 28. januara te godine u parohijskom domu i crkvi Svetog arhangela Gavrila u Batajnici. Tada je ustanovljeno da se na svakom okupljanju članova društva služi pomen svim poginulim i umrlim Plavanjcima.
U programu u okviru prvih susreta, koji je pripremila Rada Đurić, učestvovali su glumac Jovica Maksić, svestrani Srđan Rusić, pjevačke grupe „Srpska Tromeđa“ i Tranzicija i KUD „Mladost“ iz Nove Pazove. O ranijim svetosavskim proslavama u Plavnu govorio je protojerej Krsto Maksić.
Povodom Spasovdana te godine održano je i druženje u restoranu „Stara kapetanija“ u Zemunu, a na sami Spasovdan i kulturno-umjetnički program i tribina u Parohijskom domu crkve Rođenje Presvete Bogorodice u Batajnici. Nastupili su KUD „Petrova gora-Banija“ Beograd i crkveni hor iz Batajnice. Društvo je te godine organizovalo i izložbu slika prof. Nikole Rusića.
Idućih godina svetosavski i spasovdanski susreti Plavanjaca organizovani su u parohijskim domovima obe crkve u Batajnici, a uz sponzorstvo nekoliko privatnih preduzetnika Đurića, jednom i u parohijskom domu crkve Sveti Ćirilo i Metodije na Busijama.
U sklopu tih susreta predstavljeno je stvaralaštvo pjesnikinje Jovanke Savić-Vukanović koja živi i radi u Podgorici, istoričara dr Petra Opačića, promovisana je Monografija o Plavnu grupe autora i knjiga „Dositej u Dalmaciji“ mr Milorada S. Kuraice.
Zavičajno društvo „Plavno“, iako se i samo finansira isključivo iz članarine i, posebno, sponzorstva članova, novcem je pomoglo formiranje KUD „Ćiril i Metodije“ u Busijama. To su, pored društva, učinili i pojedini njegovi članovi.
Selo Plavno smješteno je u prekrasnoj dolini, samo 18 kilometara od Knina.
Nekada je u tu živjelo preko 2000 ljudi, a danas, prema zadnjem popisu, u Plavnu ih ima svega 260.
Zavičajno društvo Plavno je osnovano 8. januara 2005. godine u Batajnici, Srbiji.
Želja nam je da sačuvamo uspomene na selo Plavno od zaborava i akcijama pomognemo Plavnu koliko je to moguće. Sakupljanjem priloga Plavanjaca i drugih dobronamernih ljudi, obnovljen je krov crkve Svetog Đurđa u selu Plavnu 2012., a 2015. je finansirana i obnova ograde oko groblja.